En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Yükselmeye Yardımcı Olur Mu?

Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Yükselmeye Yardımcı Olur Mu?

Backlink almak başka siteler tarafından önerilmek ve bu sayede prestiji yüksek bir web sitesi görünümüne sahip olmaktır. Başarılı bir Seo çalışmasının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan Backlink çalışması sonrasında siteye gelen doğal backlin’klerin çoğalmasıyla siteyi popüler kılan etkenler arasında yer almaktadır. Backlink almak, başka kişiler ve siteler tarafından önerilmek anlamını taşıdığı için, Google gibi arama motorlarında Page Rank ( site puanlaması) göstergesinin yüksek çıkmasını sağlar.

Backlink, dilimizde ‘geri bağlantı’ anlamını taşımaktadır. Bir sitenin, kendi içerisindeki diğer sayfalara veya farklı sitelerin çeşitli sayfalarına link çıkışları yapması, backlink vermesi demektir. Size backlink veren bir site, kendini referans olarak gösteriş olur. Bu sebeple kaliteli backlink sahibi olmak çok önemlidir. Ülkemizde ‘backlink almak’ tabiri sıkça kullanılıyor olsa da bu aslında ticari bir tabirdir. Normal şartlarda backlink alınmaz, verilir.

Backlink’in SEO için önemi oldukça fazladır. Google, her zaman doğal olmaktan yanadır. Bir siteden size backlink veriliyorsa bunun haberiniz olmadan yapılmış olması (örneğin bir yayınınızın paylaşılması, bir şekilde kaynak gösterilmeniz gibi doğal şekilde) gerekir. Bu durumda site sahibi sadece faydalı içerik üretip diğer site sahiplerinin dikkati çekerek, diğer site ziyaretçileriyle de paylaşılması amaçlı referans gösterilecek kadar kaliteli site oluşturmuş demektir. Bu kaliteli backlink kesinlikle paha biçilemez ve doğrudan sıralama yükseltme etkisine sahiptir.

Doğal yolla backlink sahibi olmak etik şekilde herkesin istediği bir şeydir. Bir de doğal görünümlü backlinkler vardır. Bunlar site ziyaretçilerinin de yapabileceği biçimde olan ancak site sahibi veya SEO danışmanları tarafından alınan backlinklerdir. Bu tarz çalışmaların bir araya gelmesi de backlink paketi kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çünkü doğal yolla backlink elde etmeyi bekleyerek rakiplerinin önüne geçemeyen site sahipleri, kaliteli çalışma prensibine sahip SEO danışmanları ile çalışmayı tercih etmektedir.

Backlink Satışı, Google Politikalarına Aykırıdır

Backlink, satın alınabilir şekilde sunulduğunda Google politikaları ihlal ediliyor demektir. Yani ücretli backlink satışı veya karşılıklı backlink takası Google politikalarına aykırıdır ve spam sebebidir. Bu konuda yanıldığımızı düşünüyorsanız size Google’ın bu konuda ne düşündüğünü belirtelim;

KAYNAK

Google, backlink hakkında oldukça hassas davranmaktadır. Herhangi bir spam durumuyla karşılaşmamak için büyük bir mücadele vermektedir. Arama sonuçlarında en iyi listeyi kullanıcısına sunmak için Google, politikalarını ihlal eden siteleri oldukça katı şekilde cezalandırmaktadır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  ALEXA YÜKSELTME YOLLARI

Bu uygulamada önemli olan, alınan backlink’lerin doğal yollarla alınmış olmasıdır. Böylece sitenin güvenirlik değeri aratarak arama motorlarında üst sıralara yerleşmesi kolaylaşır. Siteye farklı kişi ve sitelerden gelen backlink, yaptığınız iş veya hizmetin başka kişiler tarafından beğenildiğini ve içeriklerinizin bilgilendirici olduğunu gösterir.

Böylece internet kullanıcıları gerek kendi sitelerinde, gerekse sosyal medya platformları, internet blogları, forumlarda sitenizi paylaşarak daha fazla ziyaretçi tarafından görülmesine aracılık eder. Ayrıca, sitenin ziyaretçi trafiğinin artmasına ve popüler hale gelmesine katkı sağlayan bu oluşum, paylaşılan web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına temel teşkil eder.

Backlink alarak ziyaretçi trafiği artan siteler, Google arama motorlarının örümcek adı verilen botları tarafından daha sık ziyaret edilmesine ve yaptığınız değişikliklerin arama motoru tarafından daha çabuk indekslenmesine olanak sağlar. Siteye gelen backlink’lerin kaliteli olması halinde, site tarafından yapılan değişiklikler arama motorlarına büyük bir hızla yansıyarak sitenin değer kazanması sağlanır.

Backlink almanın en iyi yolu, internet kullanıcılarına faydalı ve benzersiz içerikler oluşturmaktır. Benzersiz içerikten kastımız daha önce hiçbir sitede yayınlanmamış şeyler değildir. Özgün olan, bilgi içeren, herhangi bir farklı siteyi taklit etmeyen kaliteli içerikler üretebilmelisiniz. İçerik üretmek, internette var olma sebebidir. İçerik üretemeyen bir siteye sahipseniz kimsenin ürettiği ürettiği içeriği kendi sitenizde yayınlamamalısınız. Çünkü internet günümüzün en geniş bilgi kaynağıdır ve Google gibi büyük arama motorları kullanıcılarına doğru bilgiyi sunmak için çalışır.

Backlink Paketleri Etik Midir?

Backlink paketleri, web site ziyaretçilerinin doğal yollarla sağlayabilecekleri backlinkleri içermelidir. SEO için de backlink için de etik olmayan şeyler vardır. Örneğin illegal SEO, black hat SEO asla tavsiye edilmeyen ve etik olmayan davranışlardır. SEO faaliyetlerinde iki farklı hizmet vardır. Biri site içi SEO, diğeri site dışı SEO’dur. Site dışı SEO ne kadar etikse (site dışı seo, SEO terimidir), backlink paketleri de o kadar etiktir. Önemli olan çalıştığınız kişinin SEO konusunda ne kadar kaliteli prensiplere sahip olduğudur.

Backlink paketleri, site dışı SEO faaliyetleriyle entegre şekilde hazırlanmalıdır. Doğal olmayan yöntemler kullanılarak yapılan hiçbir çalışma faydalı değildir. Bunu sadece backlink paketlerine uyarlayamayız. SEO için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple ülkemizde SEO, bir ticaret merkezi haline gelmiş ve site sahipleri büyük güven kaybetmiştir.

Kullanıcı etkileşimleri olan sosyal medya backlinkleri, Trustrank değeri yüksek olan sitelerde yapılan tanıtımlar, aktif olarak kullanılan profillerden alınan backlinkler ve DMOZ (17 Mart 2017’de kapandı) gibi kaliteli dizinlerden alınan backlinkler faydalıdır. Oldukça dikkatli olunması gereken backlink konusu uzmanlık isteyen bir iştir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  SEO Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir En Doğru Fiyat Nedir?

Kaliteli Backlink olarak, SEO çalışmalarımıza ek olarak ihtiyacı olan web site sahiplerine site dışı SEO çalışmalarından oluşan backlink paketleri sunuyoruz. Herhangi zararlı bir yöntemi kullanmadığımız, tamamen doğallık esasına dayanan çalışmalarımız Google politikalarına uyumlu şekilde yapılmaktadır.

backlink nedir

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Backlink kaliteli olması halinde web sitelerinde yarar sağlar. Backlink alırken en fazla üzerinde durulması gereken unsur, Backlink’in nereden alınacağıdır. Backlink alımı doğru yapıldığı takdirde web sitesine önemli faydalar sağlar. Fakat hatalı backlink uygulaması siteye büyük zararlar vererek var olduğu durumdan daha aşağıda bir yerde konumlanmasına sebep olabilir. Backlink en kısa anlatımla sitenizin başka siteler tarafından lanse edilmesi, sitenin başka kişiler tarafından internet kullanıcılarına tavsiye edilmesidir. Güvenilir ve iyi bir site tarafından tavsiye edilmeniz, sizin de en az tavsiye eden firma kadar güvenilir olduğunuzu belirtir. Backlink alırken dikkat edilmesi gereken hususlar incelendiğinde,

  • Yasaklı ve kötü imaja sahip sitelerden backlink almak,
  • İyi kötü ayırt etmeden her siteye backlink veren sitelerden almak,
  • Ücretli olarak kalıcı olmayan backlink almak,

Sitenize önemli zararlar vererek her geçen gün biraz daha gerilemenize ve bir süre sonra web sitenizin atıl hale gelmesine sebep olabilir. Direkt olarak olumlu yansıması adına alınacak backlinker de bulunması gereken özellikler ise,

  • Kendi sektörünüzde ürün veya hizmet satışı yapan sitelerden backlink almak,
  • Sitenizi sürekli güncelleyerek farklılıklar oluşturmak yoluyla doğal backlink almak
  • Farklı sitelerin makale paylaşımlarından ücretli olsa bile backlink almak

Site trafiğinizi daha yoğun bir hale getirerek popüler bir web sitesi olmanızı ve böylece arama motorlarında sağlıklı bir yolla yükselmenizi sağlayacaktır.

Backlink Sıralamada Yükselmeye Yardımcı Olur Mu?

Backlink doğal yollarla alınması ve kaliteli sitelerden alınması halinde arama motorlarında üst sıralarda görünmeye büyük katkı sağlayan bir uygulamadır. Sosyal medyada içerik paylaşımı ve büyük kitlelerin takip ettiği sosyal medya araçlarından ( Facebook, Twitter) link almak sitenizin yapısı hakkında olumlu izlenimler oluşmasına sebep olacaktır.

Güncel ve kaliteli içeriklerle kullanıcılara hitap etmeniz kısa sürede farklı kişilerin sitenize doğal backlink vermesine yol açacaktır. Ücretli backlink alma ihtiyacı hissedildiğinde, güvenilirliği yüksek sitelerden tanıtım yazıları almak kısa bir süre içerisinde arama motorları tarafından fark edilmenize ve kullanıcı aramalarında üst sıralarda indekslenmenize büyük katkı sağlayacaktır.

İşi profesyonel ekibimize bırakmak isterseniz backlink paketleri satın almanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aramalarda Haritalı Çıkma İpuçları ve Taktikleri başlıklı içeriğimiz google maps haritalı çıkma hakkında bilgiler verilmektedir.

About SEO

Check Also

Economical RV Living Cheap and Fun

The perfect way to write a poor script may be to strive overly challenging to ...

2 comments

  1. Güzel makale teşekkürler.

  2. Merhaba
    Deniymlerinizi bizimle paylaştiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir