En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Başlık(Title) Nedir Nasıl Kullanılır Neye Göre Belirlenir?

Başlık(Title) Nedir Nasıl Kullanılır Neye Göre Belirlenir?

Title kelimesi, İngilizce kökenli olduğu için tanıdık gelmeyebilir. Türkçe kelime karşılığı, isim ya da unvan gibi anlamlara gelmektedir. SEO açısından bakıldığında ise, bu kelime makalenin başlığı olarak düşünülebilir. Bir yazının, arama motorlarıyla uyumlu hale gelmesi ve görüntüleme sayısını arttırması için başlık (title) bölümü oldukça önemlidir. Hatta en önemli bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kadar önemli olan bir bölümün, tüm özelliklerini bilmek web site sahipleri için zorunluluk haline gelmiştir. Bu yazıda başlık (title) nedir, başlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir gibi sorulara cevap bulacağız. Sonuna kadar okuduğunuzda, epey donanımlı olacaksınız.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Başlık (title) bölümü nerede geçmektedir?

Bu bölümü html tag adı verilen bölme içerisinde yer alıyor. Kısaca sayfanın en üst bölmesindeki html kodları yazı başlığına aittir diyebiliriz.

H etiketleri hakkında bilinmesi gerekenler

H etiketleri H1 den başlayarak H2,H3,H4,H5 ve H6 şeklinde devam etmektedir. Bunlar hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. H1 ana başlık olarak düşünebilirsiniz. Bu yazı haricine ayrı bir bölümde yer almaktadır. En üstteki başlık bölümü burasıdır.

Diğer H etiketleri alt başlıklardır. Yanlarında yazan rakamlar, bu alt başlıkların hiyerarşisini anlatmak için yazılmıştır. Yani rakam büyüdükçe, alt başlık küçülmektedir. H1 en büyük başlıkken, H6 en küçük alt başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bir yazı başlığının içine girdikçe o konuyla ilgili, küçük alt başlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda, kullanabildiğiniz yere kadar bu alt başlıkları kullanın. Bu şekilde, ne kadar çok alt başlık kullanırsanız yazının okunurluğunu o oranda arttırabilirsiniz.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Title kodları ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Title kodları, html kodları arasında yer almaktadır. Her bölümün, kodlar kısmında bir karşılığı bulunuyor. Title kodları, başlığı temsil etmektedir. Kod bölümünde, başlığın başında ve sonunda title kodları yer almaktadır. Bunlar title tag olarak isimlendirilir. Aşağıdaki gibi görüntülenmektedir.

Örneğin; <title> başlık nedir </title>

Title tag tam olarak ne işe yarar?

Google, yazıların arama motorunda görüntülenmesi için indeksleme yapar. Yani, önce yazıyı tarar, ana sayfada görüntülemeye uygun olduğunu belirler. Bunun sonucunda ana sayfada yayınlar. Google’nin çalışma prensibi ise farklıdır. Bizim gibi yazıları kelime olarak algılamaz. Tüm yazıların kod kısmı ile ilgilenir. Kodları tarar ve indeksler. Bu nedenle, başlığınızın ana sayfa da görünmesi için title tag hayati önem taşır. Başlığınızın Google ya da diğer arama motorları üzerinde indekslenmesi demek, daha çok görünür olması demek. Bu da ziyaretçi sayısının artmasına yardımcı olacaktır.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Hangi tür başlıklar vardır?

Başlık (title) türleri neler diye baktığımızda genel hatlarıyla 2 tür başlık karşımıza çıkmaktadır. Başlıkların bazıları konu içi başlık olarak sınıflandırılırken, bazıları ise konu dışı başlık sınıfına girmektedir.

Konu içi başlık

Konu içi başlık sınıfında tüm H başlıkları bulunmaktadır. H1,H2,H3,H4,H4… Bu şekilde gidebildiği yere  kadar gitmektedir. Bu başlıklar yazı içerisindeki alt başlıklardır. Örneğin ana başlıktan sonra, bir alt başlık H2 olarak sınıflandırılır. O başlığın altındaki bir başlık ise H3 olarak sınıflandırılır. (Örneğin; Başlık nedir: ana başlık (H1), Başlık türleri nelerdir: alt başlık (H2), başlık türleri içerisinde H1 ne işe yarar? : alt başlık (H3)) Görüldüğü gibi genelden özele bir dizilme var.

Bu başlıklar içinde özellikle, konu içi başlık sınıfındakiler çok önemlidir. Okunurluğu ve doğal olarak da SEO sonuçlarını oldukça etkilemektedir. Ne kadar çok kullanılırsa, o kadar faydalı demektir. Kullanılmaması ise SEO açısından büyük bir eksi demektir. İyi bir yazı yayınlamak için, alt başlıklara dikkat etmeyi bir kural olarak algılayabilirsiniz.

Konu dışı başlık

Yukarıda title taglarından bahsetmiştik. Konu dışı başlık bu kısmı kastediyor. İki tane title tag arasında yer alan başlığa, konu dışı başlık diyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Web Sitelerde Doğru Etiket (Tag) Kullanımı

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

 

Başlık seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Başlık seçiminin SEO kuralları gereği ne kadar önemli bir konumda olduğuna değinmiştik. Bu nedenle seçim yaparken, dikkat edilmesi gereken hassas noktalar vardır. Yani başlığın olmazsa olmazları vardır. Başlık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Gereğinden fazla uzun olan başlıklar, SEO için büyük bir eksidir. Bu nedenle başlığın çok kısa ya da çok uzun olmaması gerekmektedir. Orta derece uzunluğa sahip, konunun ana fikrini net olarak veren, öz bir başlık seçimi yapmanız gerekmektedir.
 • Başka bir makalenin içeriğinden faydalanabilirsiniz. Bunu kendi cümlelerinizle özgün bir şekilde yazabilirsiniz. Ancak faydalandığınız makalenin başlığını, kopyala yapıştır yapmanız yazınıza zarar verir. Ne olursa olsun, internet üzerinde yer alan hiçbir bilgiyi kopyala yapıştır yapmayın. Bu Google örümceklerinin gözünden kaçmaz. Bunun sonucunda yazınız kopya içerik olarak algılanır. Kısaca başlık (title) seçiminde özgün olmanız çok önemli.
 • Bilinmeden yapılan tekrarlar, başlık için bir yıkımdır. Aynı kelimelerin tekrar etmesi, hatalı uygulamalar arasında yer almaktadır. (Örneğin; Başlık nedir, başlık kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? Burada başlık kelimesi 2 kere kullanılmıştır.) Başlık yazarken, her kelimenin bir kere yazılmış olmasına dikkat edin.
 • Dikkat çekmek adına rastgele başlık yapılmaz. Yaptığınız başlığın mutlaka, konu içeriği ile aynı olması gerekmektedir. (Örneğin; Biz bu yazıda konu olarak başlıktan bahsediyoruz. Başlık kısmında da aynı içeriğe yer verdik.)
 • Belki de en önemlisi alt başlıklar. Karşınızda dümdüz yazılmış 1000 kelimelik bir yazı var. Görünce bile isteğiniz gitti. Okumak ister misiniz? Alt başlıklar, yazıların okunurluğunu arttıran sihirli özelliklerdir. Ne kadar çok alt başlık varsa, insanların o kadar çok okuma isteği olur. Bu da doğru orantılı olarak görüntüleme sayısını arttırır. Aynı şekilde SEO kuralları gereği de alt başlıkların olması zorunludur.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Ana başlık seçiminde yapıp yapmamanız gereken uygulamalar

Ana başlık seçiminde yapılması gerekenler ya da yapılmaması gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ana başlık seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi, yapılan tekrarlar. Bu başlığın aynısını yazı içinde kullanmamanız gerekiyor. Aynısını yazı içinde kullanmanız, SEO kuralları gereği yazınız hakkında olumsuz bir izlenim oluşturacaktır.
 • Ana anahtar kelimesi seçtiniz. Bu anahtar kelimeyi makalenin farklı yerlerinde geçirdiniz. Bu kelimeyi, aynı ek almamış bir şekilde ana başlıkta geçirmeniz gerekiyor. Bu arama motoru uyumluluğu için, Google’nin gözüne girmenizi sağlayacaktır.
 • Bazı yazılarda ana başlık kullanmayanlar oluyor. Böyle durumlarda, arama motorları yazınızı incelerken, içeriği anlamak için alt başlıklardan faydalanırlar. Bu ise size ait bir olumsuzluk demektir. Yazınızın kalitesi için, es geçmemeniz gereken en önemli nokta, ana başlıktır. İnsanlar bu başlığa bakarak, yazınızı okumaya ya da okumamaya karar verirler.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

 

Başlık (title) nasıl SEO uyumlu hale getirilir?

Yazının bu kısmına kadar, title yani başlık ile ilgili bilmeniz gereken gerekli bilgilere yer verdik. İşin teori kısmını anladığınıza göre asıl konuya geçebiliriz. Kaliteli bir yazı ortaya çıkarabilmeniz için SEO uyumlu başlık temel faktör olarak karşımıza çıkıyor. Başlığı nasıl SEO uyumlu hale getirebiliriz? Bu konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm noktalara değineceğiz.

 • Özgün başlık (title) kullanımı

Özgün başlık kullanmak, SEO kuralları açısından yok sayılamayacak kadar önemlidir. Hatta en önemli kısım olduğunu belirtebiliriz. Google üzerinde bir makale arattınız. Çıkan başlıklardan bir tanesini kopyalayıp, kendi yazınızda kulandınız diyelim. Google sizin yazınızı taratırken, özgün olmadığını tespit eder. Bunun sonucunda ceza olarak yazınız arama motorlarında görüntülenmez. Belki kaliteli ve özenilmiş bir içeriğiniz vardı ancak kopya bir başlık yazınızın ana sayfada görüntülenmesin engelleyecektir.

Bunun içi  başlık seçerken, dikkat çekici, yaratıcı ve en önemlisi diğerlerinden farklı olmasına özen gösterin. Farklı ve dikkat çekici bazı yazı başlıklarına örnek verelim.

Örneğin:

1)SEO kuralları nelerdir? İndeksleme garantisi

2)Adım adım SEO kurallarını öğrenme resimli anlatım

Gördüğünüz üzere farklı kelimeler kullanılması, başlığı daha dikkat çekici hale getirmiş. Başlıklarda kullanılan bazı kelimeler, onu diğerlerinden ayırır. İnsanlar bu başlıklara daha ok tıklama ihtiyacı hissederler. Arama motoru sayfasındaki, tüm yazılar belki de benzer özellik göstermektedir. Ancak sihirli kelimelerin kullanıldığı başlıklar, insanlara daha çok güven verir. Bu yazıları okuduklarında, daha doğru bilgi edinileceği hissi oluşur.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Blogger Seo Nasıl Yapılır?

Bu sihirli kelimeler: Çözüldü, adım adım, resimli ve detaylı anlatım, güncel, kesin çözüm…

Gördüğünüz gibi başlık kullanımlarında, bazı kelimeler oldukça önemlidir. Bu ana başlıkta geçerli olduğu gibi, alt başlıklar içinde aynı şekilde geçerlidir. Alt başlıkları seçerken özgün ve dikkat çekici olmasına dikkat edin. En önemlisi ise, başlığınız ve yazının içeriği uyuşsun. O yazının içeriğinde yer alan bilgi ve başlık birbirini tamamlasın.

 

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Title seçiminde hangi yöntemler daha etkili?

Yukarıda etkili olan bazı kelimelere değindik. Bu konuyu biraz daha açacağız. Title seçiminde güdüleyici faktörler bulunmaktadır. Bunu örnekler üzerinden giderek, zihninizde somutlaştırmak istiyoruz.

Aşağıda bazı örnekler vereceğiz. Bu örnekler arasında hangisini kendinize yakın hissettiğinizi düşünün. Siz internette arama yaptığınızda, bunlar arasında hangi başlığa tıklardınız? Bunları gözden geçirmenizi istiyoruz.

1.örnek: Title nedir?

2.örnek:Title kurallarını öğrenin

3.örnek: Benzersiz bir title (başlık) için bilmeniz gereken 12 yöntem (uzman garantili)

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, ilk iki örneğin içi oldukça boş kalmıştır. Bu nedenle dikkat çekme konusunda oldukça zayıflar. Ancak üçüncü örnek, oldukça iddialı. Hem 12 yöntem olduğunu söyleyerek, konuyu zihninizde somutlaştırmayı başarıyor. Bu şekilde, konunun genel hatları konusunda izlenim sahibi oluyorsunuz. Hem de uzman garantili diyerek, arkalarında bir destek olduğunu gösteriyor. Bu da onlara güvenip, yazılarını açmanız için yeterli bir sebep. Bu örnekte, başlığın ne kadar önemli bir etkiye sahip olduğunu görebilirsiniz.

Başlık kısmının çekici olması, ziyaretçi çekmek için en önemli kısımdır. Kişiler sayfanıza geldikten sonra, içerik kısmı da kaliteliyse kalıcı ziyaretçilere ulaştınız demektir. İnsanlar bu konularda, akıllarına takılan konularda sizin sitenizde arayacaktır.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

SEO açısından başlık uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Bu alanda yapılmış bir çok araştırma bulunmaktadır. SEO kuralları gereği, başlığın ne gereğinden fazla uzun ne de kısa olması uygun değildir. Belli bir seviye de olması, arama motorları uyumluluğu açısından daha olumlu bir izlenime sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda, en uygun başlık uzunluğu 60 ve 65 karakter arasında olduğu bulunmuştur. Başlık yazarken, bu karakterler arasında bir yazı yazın. Ne az ne de fazla.

Bunun nedeni ise, başlığın arama motoru sayfasında görünmesidir. Özellikle uzun yazdığınızda, arama motorunda başlığın tamamı görünmeyecektir. İnsanlar title başlığın tamamını görmediği için, başka sayfalara tıklamak isteyebilir. Bu durumda başlık sonuna yazdığınız, güdüleyici kelimelerin çok bir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle bu sınıra dikkat etmeniz, SEO ve ziyaretçi trafiği açısından büyük önem taşımaktadır.

NOT: Daha öncesinde uzun ya da gereğinden kısa başlıklar kullanmış olabilirsiniz. Bunları düzenlemek isterseniz, bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Belli bir sayıdan fazla, makale güncellemesi yapmanız durumunda bu Google tarafından olağan üstü bir durum olarak algılanır. Ve bunun sonucunda ceza alabilirsiniz. Bu nedenle eğer güncelleme yapacaksanız, üç yazıyı geçmeyin. Günlük güncellemek istediğiniz yazı sayısı, bu sınırı geçmesin.

basliktitle nedir nasil kullanilir neye gore belirlenir

Başlık ve meta açıklama bölümü uyumu

SEO başlığı, yazının kısa başlığı ve meta açıklama bölümü ayrılmaz bir üçlüdür. Bu kısmın en güzel özelliği, bazı renklerle uyumlu olup olmadığını göstermesidir. Örneğin kötü bir başlık tercih ettiğinizde kırmızı rengi belirir. Orta seviye bir başlıkta turuncu yanar. İdeal uzunlukta, anahtar kelimeyi barındıran ve uygun bir ana başlıkta yeşil ışığı belirir. SEO kuralları gereği, yeşil rengin belirmesi uygunluğun göstergesidir.

Resimde gördüğünüz gibi yazının en altında bu kısım bulunmaktadır. Makalenin ana başlığını yazdığınızda bu kısımda ana başlık otomatik olarak belirir. Buradaki renkleri analiz ederek, başlık(title) bölümünü ne kadar uygun yazdığınızı analiz edebilirsiniz.

Resimde gördüğünüz meta açıklama bölümü başlığın bütünleyicisidir. Bu kısım yazınız, ziyaretçiler tarafından konu aratıldığında başlığın hemen altında görülür. Hemen altta göründüğü için, iyi bir izlenim için önemlidir. Başlığa baktıktan sonra, insanlar meta açıklama kısmını okurlar ve okuyup okumamaya karar verirler. Meta açıklamayı yazarken, başlıkta kullandığınız ana anahtar kelimeyi cümle içinde geçirin. En önemlisi ise bu anahtar kelimenin ek almamış halde kullanılması. Meta açıklamayı, aşağıdaki renk yeşile dönene kadar uzatın.

 

 

Bir önceki yazımız olan SEO Nedir Nasıl Yapılır? 2019 başlıklı içeriğimiz SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

About SEO

Check Also

Economical RV Living Cheap and Fun

The perfect way to write a poor script may be to strive overly challenging to ...

9 comments

 1. Çok teşekkür ederiz harika bir içerik kaynağı oldu bizim için.

 2. başlık yazmadan önce bu yazının okunması gerçekten şart çok kaliteli olmuş.

 3. Kaliteli yazı title nasıl kullanır hakkında bilgi vermiş.

 4. başlık nedir title nedir ve nasıl ayarlanır bilgileri çok iyi verilmiş.

 5. title nedir çok iyi özetlenmiş tebrikler.

 6. Çok iyi bir başlık nedir yazısı olmuş teşekkürler sayenizde anladık.

 7. Title konularında hep hata yapiyordum harika bir makale olmuş teşekkürler

 8. Meğersem nasıl kullanıldığını bilmiyormuşum teşekkürler

 9. Başlık önemli bir konudur ancak google en son ki algoritmalarında iyice bozmaya başladı. Örnek title kısmında normal şartlarda kelime bazlı sınırlama var seo kurallarına göre, ama google bunu takmıyor. Başlıklarda h1 tag’leri önemli yer alıyor ama google son zamanlarda ilgili sayfalara bakıyor. Gittikçe değişen bir algoritma kural var. Güzel ve başarılı bir yazı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir