En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Google Cezaları ve Sebepleri

Google Cezaları ve Sebepleri

Google cezaları web sitelere verilirken bunların tamamen kullanıcıya daha faydalı bilgi sunabilmek için yapıldığını belirtmek gerekir. Filtre, yani ceza sistemi Google’ın kötü amaçlı veya agresif davranışlar sergileyen sitelere yapmış olduğu uygulamalardır. Arama motorunda herhangi bir şeyi arattığınızda karşınıza sonuçla alakasız veya aradığınız bilgiyi içermeyen sitelerin çıkmasını önlemek için haksız şekilde üst sıralara çıkan siteler Google tarafından cezalandırılır. Google ceza çeşitleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. SEO blogumuzda bugün Google cezalarına değineceğiz.

Google sitelere ceza verirken tam olarak ne şekilde bir ölçüm yapıyor bunu net olarak bilemesek de ceza çeşitlerine baktığımızda ülkemizde birçok siteye uygulandığını görebiliriz. Google ceza çeşitleriherhangi bir siteye değil, hak eden siteye verilmektedir. Bazen black hat seo çalışmaları, bazen de bilinmeden yapılan bazı hatalar sitenizin Google tarafından ceza almasına neden olabilir. Webmasterların en çok rastladıkları Google filtreleri ve bunların nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Google Cezaları

Google Cezaları ve Sebepleri
Google Cezaları ve Sebepleri

Sandbox : Sandbox herkesin korktuğu, en çok bilinen Google filtresidir. Sandbox’a düşen bir site ani şekilde ziyaretçi kaybı yaşar. Hit kaybının yanında index kaybının da oluşması en kötü sonuçtur. Sıralamada aşırı şekilde gerileme veya sıralamadan tamamen çıkarılma söz konusudur.

Sandbox Nasıl Anlaşılır? Sandbox cezası aldığınızdan şüpheleniyorsanız site adresinizi Google’da aratarak sandbox’a düşüp düşmediğinizi anlayabilirsiniz. Örneğin; www.bababacklink.com olarak Google’da arama yaptığınızda birinci sırada değilseniz sandbox cezası aldınız demektir.

Sandbox‘a düşme sebebi nedir? Yeni bir site açtıysanız ve kısa süre sonra sandboxa düştüyse muhtemelen aşırı derecede backlink alınmıştır. Kopya içeriğe sahip olan yeni siteler de sandboxa düşmektedir. Eğer siteniz yeni değilse black hat seo çalışmalarından dolayı olabilir. Sitenize anti seo da yapılmış olabilir. Hatalı seo uygulamaları ve Google sıralamalarını manipüle etmeye yönelik çalışmalar sandboxla sizi karşı karşıya getirebilir.

Sandbox girmesi oldukça kolay bir filtredir. Ancak bu cezadan kurtulmak pek kolay değildir. Sandboxdan çıkmak için öncelikle neden bu cezayı aldığınızı bulmak gerekir. Cezaya sebep olan durum ortadan kaldırılmadan sandboxtan çıkamazsınız. Zararlı backlinkler temizlenmeli, optimum site içi seo uygulamaları yapılmalıdır. Sandboxtan çıkmak sabır ister.

Bir önceki SEO içeriğimiz olan E-ticaret Siteleri için SEO Teknikleri başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir