En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama, günümüzün en faydalı, en kaliteli ve en güvenilir pazarlama tekniğidir. Bireysel, kurumsal bir web site sahibi veya kar amacı gütmeyen bir projeye sahip olabilirsiniz. Kendinizi pazarlama tekniğiniz uzun vadede müşteri potansiyelinizi direkt olarak etkilemektedir. Kaliteli müşterilere sahip olmak ve güvenilir bir profil oluşturmak için inbound pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak tüm tabularınızı yerinden oynatacaktır.

Inbound Pazarlama Nedir?

Inbound pazarlama, kaliteli içerikler üreterek ziyaretçi ile yüksek etkileşimi yakalamaya yönelik olan yaklaşımlardır. Inbound pazarlama teknikleri, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya gibi kanallar aracılığıyla size zaman içerisinde artan müşteri potansiyeli olarak geri dönüş sağlar.

Sadece ziyaretçi veya müşterinin dikkatini çekmek, onları avlamak için mücadele etmek inbound pazarlama mantığının dışındadır. Inbound pazarlama mantığı, bağıl ve sadık müşteri elde etmeye odaklı, sorun çözücü ve ihtiyaç giderici olarak faaliyetlerde bulunmayı gerektirir. Böylece kolay kolay yok edilemeyecek bir güven oluşturarak, internet üzerinde kaliteli bir markaya sahip olabilirsiniz.

Inbound Pazarlama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde çevrimiçi iş yapıyorsanız etkili pazarlama yöntemleri kullanmanız şarttır. Kazanabildiğiniz müşteri sayınız pazarlama tekniğinizin kaliteli ile orantılıdır. Inbound pazarlama da tam olarak burada devreye giriyor. Daha önce görmediğiniz, fikirlerinden bihaber olduğunuz ve sizi keşfetmesi kendiliğinden muhtemel olmayan insanları potansiyel müşteriniz haline dönüştürebilirsiniz.

Inbound pazarlamanın 4 aşaması vardır. Cezbet, Dönüştür, Bağla, Memnun Et… Bu aşamaların her biri reklam verme, toplu olarak ücretli e-posta bültenleri gönderme, SMS ile müşteri toplama ve müşterilerin kendiliğinden sizi bulmasını beklemekten sizi kurtaracak potansiyele sahiptir. Inbound pazarlama aşamaları, hizmetleriniz veya ürünlerinize ilgisi olan insanları doğrudan size yönlendirecek içerikler hazırlamaya odaklanır. Şaşırabilirsiniz ancak bu pazarlama yöntemi bildiğiniz tüm yöntemlerden bilimsel olarak çok daha başarılıdır.

Inbound Pazarlamanın 4 Temel Aşaması

Cezbet

Sitenize herkesin girmesi önemli değil, doğru kitlenin girmesi önemlidir. Ürün veya hizmetlerinizle ilgisi olan, sizinle iletişim kurma ihtimali yüksek olan kişileri sitenize çekmek başarının ta kendisidir. Peki bu insanları nasıl bulacaksınız?

Siteye doğru kitleyi çekmeye yarayacak araçlar;

Blog Oluşturmak: Inbound pazarlamanın temelini bloglar oluşturur. Blog yazarak ürünlerinizin kalitesini kanıtlayabilir, sorunlara çözüm bulabilir, potansiyel müşterilerinizi eğitebilir ve insanlarla birebir iletişim kurabilirsiniz.

Sayfalar Oluşturmak: Web sitenizde bulunan sayfalar verdiğiniz hizmetin aynasıdır. Dijital vitrin görevi gören sayfalar ziyaretçilerinize yaptığınız işin ayrıntılarını sunar sizi müşterilerinize pazarlar. Ziyaretçilerin ilgisini çekecek, sizi tanımayan insanları cezbedecek sayfalar oluşturarak onları müşteriniz olmaya ikna edebilirsiniz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Google Cezaları ve Sebepleri

Sosyal Medya Pazarlama: En başarılı projeler kaliteli içerik barındıranlardır. Bu içerikleri sosyal medyada pazarlamak ise ustalık ister. Sosyal medyanın gücünü kullanırsanız müşteri sayışınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Verdiğiniz hizmetle ilgilenen insanların bulunduğu platformlarda sosyal olun. Sosyal medyada güncel konulara değinerek müşterilerinizle iletişim kurun. Bu sırada abartmadan kendi reklamınızı da yapın.

SEO: Arama motoru kullanıcıları bir hizmet satın almak istediklerinde belirli anahtar kelimeleri aratarak kendilerine kaynak bulurlar. Bu yüzden arama motorlarındaki sıralamanız çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu ile Google gibi dev bilgi kaynağında sizi üst sıralarda listeleyecektir. Böylece kullanıcıların sizi bulmalarını kolaylaştırırsınız.

Dönüştür

Inbound Pazarlama
Inbound Pazarlama

Cezbederek sitenize çektiğiniz ziyaretçileri bu aşamada potansiyel müşteriye dönüştürme vakti geldi. Sizi ziyaret eden insanları müşteriye dönüştürmek için bir iletişim bilgisine ihtiyacınız var. Site içerisinde oluşturacağınız bültenler, abonelik sistemi ve iletişim formları bunun için mükemmel araçlardır.

Ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeye yarayarak araçlar;

İletişim Formları: İletişim formları ziyaretçilerin kişisel bilgilerini girdikleri alanlar barındırır. E-posta adresini giren bir ziyaretçiye hizmetleriniz hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. Direkt olarak iletişim kanalı oluşturmanıza yarayacak iletişim formlarını mutlaka kullanın.

Aksiyon Çağrıları: Aksiyon çağrıları site içerisindeki bir hizmete doğrudan yönlendirme yapan eylem butonlarıdır. Örneğin bababacklink.com ana sayfasında ‘Siteni Yüksel’ aksiyon çağrısı bulunuyor. Böylece sitedeki hizmetle ilgilenen bir ziyaretçi ‘YÜKSELT’ butonuna tıkladığında direkt hizmet sayfasına yöneliyor.

Açılış Sayfası: Aksiyon çağrısını kullanan bir ziyaretçi hizmetlerin bulunduğu açılış sayfasına yönlenebilmelidir. Aksiyon çağrısıyla ilgilenen bir ziyaretçiye etkileyici ve ikna edici bir açılış sayfasını mutlaka oluşturun. Burada bir teklif formu bulundurmanız ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Kişilerin Yönetilmesi: Sizinle etkileşimde bulunan kişileri bir veritabanına kaydedin. Böylece sizinle e-posta yoluyla, abonelik formuyla, sosyal medya aracılığıyla iletişim kuran ziyaretçilerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Bağla

Ziyaretçiye sizi bulması için yol gösterdiniz. İlgisini çektiniz ve hizmetlerinizi tanıtım iletişim kanalı oluşturdunuz. Şimdi müşteriyi bağlama zamanı. Bunu en etkili şekilde nasıl başarabilirsiniz? Pazarlama tekniğinizi doğru sınırlara oturtup doğru zamanda müşteriyi bağlamak için adım attığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Müşteriyi bağlamaya yarayacak araçlar;

Müşteri İlişkileri Yönetimi: Veritabanınızda potansiyel müşteriler ve ziyaretçilerin bilgilerini kaydettiniz. Kampanyalarınız, indirimleriniz ve tanıtımlarınızda kiminle iletişim kuracağınızı, hangi ziyaretçilerinizin müşteriniz olmak isteyeceğini nasıl belirleyeceksiniz? Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM:Customer Relationship Management) bu konuda size yardımcı olacaktır. Potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurma kaynaklarınızı belirlemek ve hangi hizmete ihtiyaçları olduğunu bilmek iletişim kurma yönteminizi belirleyecektir.

Kapalı Çevrimli Raporlama: İsmi size samimi gelmeyebilir. Teknik terim olarak görünse de aslında basit bir teknik araçtır. Müşteriye göre hangi pazarlama tekniğinin daha faydalı olacağını anlamanıza yarayan tekniklerdir. Bunu belirlemenin en etkili yolu müşteriyle ilgili bilgi toplamaktır. Site içi faaliyetler, sizinle iletişim kurduğu bir konu, takip ettiği ürünler gibi ayrıntılı bilgileri depolamak ve ziyaretçi bazlı rapor oluşturmak müşteriyi bağlamak için hangi pazarlama tekniğini kullanmanız gerektiğini size gösterecektir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Aramalarda Haritalı Çıkma İpuçları ve Taktikleri

E-posta Göndermek: Sitenizde gezinen, sizinle iletişim kuran insanların satın alma işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini bilemezsiniz. Bu sebeple onlara satın alma yolu açmanız gerekir. Bir ziyaretçiniz sitenizdeki aksiyon çağrılarını kullandığında, bir konuya abone olduğunda veya ürünlerinizden birini, hizmetlerinizi inceleyerek etkileşim kurduğunda onlara konuyla ilgili tanıtım e-postaları gönderebilirsiniz.

Pazarlama Otomasyonu: Pazarlama otomasyonu dediğimiz şey ziyaretçilerinize sitenizi e-postayla pazarlamak diyebiliriz. Örneğin, bir ziyaretçi ürünlerinizi inceledi veya konularınızdan birini takip etmeye başladıysa ilgilendiği konuyla ilgili yenilikleri bir e-postayla göndererek konuya tekrar davet edebilirsiniz.

Memnun Et

Inbound pazarlama, sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınıza veya zaten müşteriniz olan kişilere dikkatlerini çekecek içerikleri üretebilmek ve sunabilmektir. Bir müşterinize bir kere satış yaptınız diye o kişiyi memnun ettiğinizi düşünemezsiniz. Hizmetinizde eksiklikler olabilir. Daha faydalı bir hizmet sunmak için müşterilerinizin fikrine ihtiyacınız var. Beğeni toplamak ve gönüllerde taht kurmak için tüm ziyaretçilerinizi memnun etmeniz gerekiyor.

Müşterilerinizi memnun etmenize yardımcı olacak araçlar;

Anketler: Sizi tercih eden insanları ne kadar memnun ettiğinizi anlamanın en etkili yolu bunu onlara sormaktır. Müşterilerinize beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı küçük anketlerle sorabilirsiniz. Sadece bir dakikayı alacak, sıkmayacak ve bunaltmayacak anketler hizmetlerinizin kalitesini arttırmak ve müşterilerinizi memnun etmek için mükemmel araçlardır.

Akıllı Uyarılar: Bir ürünü satın alan veya hizmet kullanan müşterilerinize beğeneceklerini düşündüğünüz diğer hizmetleri öneren metinler gönderin. Site içerisinde çıkan küçük uyarılar veya beğeni ölçen derecelendirme (emoji ile puan verme gibi) ifadeleri işinizi görecektir.

Sosyal İzleme: Daha iyi hizmet vermenize yardımcı olacak topluluklar arasında aktif olarak rol alın. Müşterilerinizin soru sorabildiği, yorum yapabildiği, puan verebildiği ve beğenisi ifade edebildiği ortamlar yaratarak sosyal aktiflik sağlayın.

 

Inbound pazarlama, kaliteli ve etkin müşteri kazanma yöntemlerinden oluşan bir yaklaşımdır. Bu anlamda yapılacak olan tüm faaliyetler pazarlama araçlarını da içerisinde barındırmaktadır. Herhangi bir internet kullanıcısını değil, sitenize ilgi duyacak kişileri müşteri olarak kazanmayı amaçlayan inbound pazarlama teknikleri ile siz de doğru kitlelere ulaşabilirsiniz. Doğru zamanda doğru pazarlama tekniğini kullanmak sitenizin ziyaretçi potansiyelini en üst seviyeye çıkaracaktır.

Inbound pazarlama hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz.

Bir önceki SEO içeriğimiz olan Sandbox Hakkında Her Şey başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir