En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli backlink, arama motoru sıralamasını doğrudan etkileyen ve kalıcı olarak sıralamayı korumaya yardımcı olan backlinklerdir. Kaliteli backlink alınan sitelerin elbette oldukça popüler olması gerekir. Ziyaretçilerin sahiplendiği ve Google gözünde otoriter olan sitelerden alınan link çıkışları sitenizin kaliteli backlink sayısını arttıracaktır.

Arama sonuçlarında birinci sayfada listelenmek, ilk üç site arasında hatta birinci sırada olmak için SEO vazgeçemeyeceğiniz bir terimdir. SEO içerisinde site kalitesini arttıran birçok unsur varken bunların arasında en etkili olanı şüphesiz ki backlinktir. Site içi SEO çalışmaları mükemmel şekilde yapılan bir sitenin artık kaliteli backlinklere ihtiyacı var demektir. Kaliteli ve kalıcı backlinkler alınırken etkili bir sonuç almak istiyorsanız kaynaklarınızı titizlikle seçmelisiniz. Yüksek ziyaretçi sayısına sahip haber siteleri ve bloglardan tanıtım yazıları vasıtasıyla alınan backlinkler oldukça faydalı olacaktır.

Google filtrelerine (cezalarına) maruz kalmaktan korkan site sahipleri genelde profil backlinklere ve tanıtım yazılarına yöneliyorlar. Tanıtım yazılarında yükselmek istenilen kelimeye verilen link çıkışları, sıralamada önemli rol oynuyor. Ancak bu tarz backlinkler dikkatli şekilde alınmazlarsa oldukça tehlikeli olabilir. Otoriter ve kaliteli backlink alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için liste haline getirdik. Sitenize backlink alırken aşağıdaki durumlara dikkat ederseniz arama sonuçlarındaki sıralamanızı hızlı ve kalıcı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri
Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli backlink alırken size temel oluşturacak olan bu maddeleri anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık. Backlink kuralları diye bir liste olsaydı birinci sırada ‘doğal görünmek’ olurdu. Sitenize dış SEO çalışması olarak ne yaparsanız yapın birinci önceliğinizin spamdan uzak durmak olduğunu unutmayın. Kaliteli backlink alma yöntemlerini incelerken aklınızın bir kenarına Sitemi Google’a doğal yollarla tanıtmam gerek cümlesini kazıyın.

 1. Backlink alırken seçici olun. Önünüze her gelen site kaliteli backlink vermez.
 2. Spam puanı yüksek olan sitelerden backlink almayın.
 3. Site içeriğinizle bir şekilde bağlantısı olan, benzerliği olan sitelerden backlink almaya çalışın
 4. Backlink paketleri satın alırken kaynak siteleri görmeden kimseye sitenizi emanet etmeyin
 5. Forum profillerinden alınan backlinklerde profil sayfasının ne kalitede olduğunu ölçün. Aksi takdirde Google’ın ziyaret dahi etmediği bir sayfadan boş yere backlink almış olabilirsiniz.
 6. Sosyal imleme siteleri oldukça hızlı indexlenir. Bu siteleri kullanabilirsiniz, ancak içerikleri bazen sıfırlanabiliyor. Sosyal imleme backlinklerinizi sık sık kontrol edin. Eksilen backlinklerinizin yenilerini alın.
 7. Aktif olarak kullanacağınız forumlar bulun. Üye olun profilinize sitenizi ve sosyal medya bağlantılarınızı ekleyin. İmzanıza ekleyeceğiniz siteniz veya sosyal medya hesaplarınıza konulara yorum yazdıkça girişlerin arttığını göreceksiniz. Doğal, kaliteli backlink ve organik ziyaretçi… Hepsi bir arada.
 8. Aktif olduğunuz forumlarda ilgi çekici konular yayınlayın, insanların konuyu ziyaret etmeleri, imzanızı fark etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca sitenizde yarışmalar düzenleyerek forumlarda bu yarışmayı ilan edebilir, sitenizin linkini paylaşabilirsiniz. Hayal gücünüze bağlı olarak bu maddeyi genişletebilirsiniz.
 9. Haber sitelerinde tanıtım yazıları yayınlatırken aynı makaleyi ikinci kere kesinlikle kullanmayın. İkinci yayın direkt olarak kopya içeriktir.
 10. Haber sitelerinde veya çeşitli platformlarda tanıtım yazısı yayınlatacaksanız SEO uyumlu yazılar kullanın. SEO uyumlu tanıtım yazısı yazma hakkında blogumuzda öğretici yayın yapacağız.
 11. Paravan blog oluşturuyorsanız bu blogların aktif olması gerektiğini unutmayın. Açıldıktan sonra bir yayın yapılıp bu yayında sitenize link verip, bloga bir daha girmezsiniz kaliteli backlink kategorisinden uzak, etkisi minimumda olan bir linke sahip olursunuz.
 12. Sitenizle benzer içeriğe veya sayfaya sahip kişisel bloglarla iletişim kurun. Bloglarında özgün yayın yapmayı teklif edin. Bu sırada kendinize de link çıkışı verin.
 13. Google hizmetlerini dibine kadar kullanın. Google+, Search Console, Google Analytics, Blogger, Google Play ve daha birçok ortamda sitenizi barındırın.
 14. Tek kelimede yükselmeye çalışıyorsanız o kelimenin varyasyonlarına da link çıkışı verin. Örneğin; backlink, backlink paketi, backlink paketleri gibi… Bir kelimeye yoğunlaşıp backlink alımına abanırsanız o kelimede filtreye maruz kalabilirsiniz.
 15. Tüm sosyal medya platformlarında profil oluşturun. Ara sıra bu profillerinizi ziyaret edin, popüler olanları aktif şekilde kullanın. Profillerinize sitenizi eklemeyi unutmayın.
 16. Dofollow, nofollow backlink ayrımı yapmayın. İkisi de önemlidir. Kaliteli backlink kavramında nofollowu dışlamayın. Aşağıdaki yazımızı inceleyerek ne demek istediğimizi detaylıca öğrenebilirsiniz.
    Dengeli Backlink Alın
 17. Çevrenizde blog sahipleri varsa kendilerinden sizi tanıtmalarını rica edin.
 18. En çok tıklanan konularınızı takip edin. Bu sayfalarınızı sosyal medyada paylaşın. Google’da ilgi gören siteleriniz sosyal medyada da ilgi görecektir. Kaliteli backlink, sosyal medya ile birleşince size organik ziyaretçi getirecektir.
 19. Site içeriğiniz ürün incelemelerine uygunsa mutlaka bu tarz yayınlara yer verin. Örneğin x ürünü kullananlar, x ürünü yorumları gibi aramalar Google’da çokça yapılıyor. Bunu dikkate alabilirsiniz. Drone incelemeleri, hazır yemek incelemeleri, makyaj malzemesi incelemeleri, köpek tasması incelemeleri, android sürümü incelemeleri gibi sitenize uygun olanları kullanın.
 20. Google ve Yahoo gruplarında tartışmalı ortamlara yorumlar yazın. İmzanızı da bırakmayı unutmayın.
 21. Sitenizde verebileceğiniz ücretsiz hizmetler oluşturun. Örneğin finansal sitelerde döviz kurları yayınlamak, para dönüştürücü bulundurmak gibi… Forumlarda bu sayfanızın reklamını yapın. Faydalı içerik olduğundan tıklanma oranı yüksek bir kaliteli backlink elde edersiniz.
 22. Kendinize bir özgeçmiş oluşturun. Sitenizi de özgeçmişinize dahil edin. Kariyer sitelerine bunu gönderin.
 23. Rakiplerinizin backlinklerini takip edin. Onların almış olduğu kaliteli backlinkleri siz de alın. Bu sayede hem kendinize backlink kaynağı bulmuş olursunuz hem de rakip backlink almış olursunuz.
 24. Nereden backlink alırsanız alın aynı cümleyi, aynı metni, aynı paragrafı, aynı tanıtım yazısını kopyala yapıştır yapmayın. İki satır özgün yazı yazın. Boş vakitlerinizde telefonunuzdan dahi sitenizi tanıtan kısa metinler oluşturup bunları daha sonra kullanmak üzere biriktirebilirsiniz.
 25. Sabırlı olun.
Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  In this instance, the most effective option is always to inquire article writing that is trusted

Backlink Alırken Unutmamanız Gereken Tek Şey

Kaliteli backlink alacağım diye abartılan çalışmalardan uzak durun. Rakibizin birinci sırada olmasına sinir olup kendinizi galeyana getirmeyin. SEO ve backlink sabır ister. Google faydalı siteleri üst sıralara getirir, unutmayın! Faydalı olmak ise zamanla oluşan bir durumdur. O halde siz de zamanla sıralama yükselmeyi hedef alın.

Bir önceki SEO içeriğimiz olan Web Sitelerde Doğru Etiket (Tag) Kullanımı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir