En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Responsive Tasarım Neden Önemlidir

Responsive Tasarım Neden Önemlidir

Günümüzde web site kullanım hızı responsive tasarım neden önemlidir ile büyük ölçüde önem kazandı. Birçok hizmet içeriğine internet üzerinden ulaşım sağlanarak zamandan tasarruf sağlanabiliyor. Web sitelerin kullanışlı olması geniş kitlelere daha kolay bir şekilde erişmenize olanak sağlar. Bunun için tasarımının mutlaka profesyonel bir şekilde yapılması yarar sağlayacaktır. Responsive tasarımda burada devreye girerek web sitenizin mobil uyumlu olmasına olanak oluşturur. Mobil uyumlu bir tasarım kullanıcı açısından daha kullanışlı olması ile ön planda yer alır. Buda en iyi sonucu alarak web sitenizin aktif olarak kullanılmasına destek sunar.

En İyi Örnek Site : https://www.instafollowers.co/

responsive tasarım neden önemlidir

Responsive Tasarım Ne Anlama Geliyor

Responsive tasarım ilgili web sitesinin mobil uyumlu hale getirilmesi anlamı taşır. Web sitesinin tüm sayfalarının mobil uyumlu hale getirilmesi sayesinde kullanımı daha rahat olur. Günümüzde akıllı telefon kullanım oranı oldukça yüksektir. Tablet ve benzeri cihazların eklenmesi ile web sitelerine giriş bunlardan sağlanmaktadır. Eğer web sitenizin mobil uyumu yok ise kullanımı zorlaşacak ve kullanıcı aradığı bilgiye erişmede zorlanacaktır. Bunun için mobil uyumlu hale getirilmesi yani responsive tasarım neden önemlidir yapılması gerekir. Mobil uyumu hale getirilen web sitesi akıllı cihazlarda görünümü daha profesyonel hale getirilerek okunma oranının artmasına yardımcı olur. Ayrıca e ticaret kapsamı içerisinde iseniz ürünlerin daha rahat görülmesi ve satın alınmasını da kolaylaştırır.

Responsive Tasarımın Neden Önemlidir Avantajları

Responsive tasarım haline getirilen bir web sitesi kullanıcısına birçok yarar sağlıyor. Bunlar arasında,

  • Mobil uyumlu web site Google de başarılı olur. İlgili anahtar kelimelerde sıralamaya hızlı girmesini sağlar.
  • Kullanıcının web sitesine bağlılık oranını arttırır.
  • Web sitesinde kalma süresini uzatır.
  • Kolay ve rahat bir kullanım imkânı sağlar.
  • Kurumsal açıdan web sitenize vizyon katar.

Mobil uyumlu site ile başarı sağlama oranınız yükselir. Bunun için sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz yararınıza olacaktır. Resimlerin çözünürlükleri, yazılar tamamen mobil uyumlu hale gelir. Buda kullanıcının istediği bilgiye veya ürüne hızlı erişmesine olanak sağlar. Mobil uyumlu olmayan web sitesinin kullanımı oldukça zordur. Tüm akıllı cihazlara uyumlu hale getirilen web sitesi hızlı bir şekilde kullanılarak hedeflenen noktalara sizi daha hızlı taşır.

Google tarafından tam uyumlu şekilde bu işlemlerin yürütülmesi için birçok yol bulunmaktadır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Olmazsa Olmaz Site İçi SEO Kuralları

Responsive Tasarım Neden Önemlidir 2019 Güncelleme İle Nasıl Değer Kazandı?

  1. Google Mobil Test : Bu aracı kullanarak en doğru veriye ulaşabilirsiniz.

https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

Mobil uyumunuz tüm sayfalar için olmalıdır. Sitenizin sadece anasayfasının mobil uyumlu olması yetmez. Bunun yanında sitenizin mobil hızı ne kadar iyi olursa o kadar değerli olacaktır. Siteniz hem mobil uyumlu ve mobil hızı Google Pagespeed üzerinde fazla ise o kadar başarılı bir çalışma yürütmüşsünüz anlamına gelir.

https://developers.google.com/speed/

Bu aracı kullanarak en doğru sonuçlara ve skor tablonuza ulaşabilirsiniz. Edindiğiniz sonuçları yükseltmek için sürekli olarak çalışmalar yürütünüz. En yüksek sonuca ulaşana kadar işlemlerinize devam etmenizi tavsiye ederim. Son zamanlarda mobil tasarım neden önemlidirin yanına amp şart mıdır sorusu eklendi.

Responsive kaliteli bir tasarıma sahip bir siteniz var ise skorlarınızda iyi ise Amp kurmanız şuanlık şart değildir. Fakat haber sitesi ise sektörünüz o zaman mutlaka kurmanızı tavsiye ediyorum.

Google aramalarında AMP siteler genelde haber sektöründe üstte yer almaktadır. Rakipler ile hız konusunda başa çıkmak için bu kurulumu gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. responsive tasarım neden önemlidirin en güzel cevabıda grafikler halinde verilebilir.

Şuanda mobil kullanım o kadar yüksek seviyelere ulaştı ki masaüstü kullanımın önüne geçmiş durumdadır. Hal böyle olunca Google boş durmayım mobil first index kavramını baz alarak sitelere güncelleme getirdi.

Artık sıralamalar mobil öncelikli olarak yapılmakta ve SEO çalışmaları mobil rekabet ağırlıklı devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan SEO Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir En Doğru Fiyat Nedir? başlıklı içeriğimiz SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir