En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / Sandbox Hakkında Her Şey

Sandbox Hakkında Her Şey

Sanbox’a nasıl düşülür? Sandbox’tan nasıl çıkılır? Bu filtreye yakalanmamak için uzak durmanız gerekenler ve daha fazlası bu yayınımızda sizi bekliyor. İşte Sandbox’un tüm detayları…

Sandbox ülkemizdeki sitelerin başının belası olan bir Google cezasıdır. Özellikle Türk sitelerin maruz kaldığı bu ceza sistemi wembasterların korkulu rüyasıdır. SEO hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan veya bilgisi olsa dahi çeşitli yöntemler deneyerek Google’da birinci sıraya yükselmeye çalışan site sahipleri genellikle sandbox ile tanışırlar. Siz de Google’ın bu meşhur cezasıyla daha önce tanıştıysanız veya tanışmak istemiyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. ‘Sandbox’a girdimi nasıl anlarım?‘ sorusunun cevabı yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizler için açıklanmıştır.

Sandbox Nedir ?

Sandbox, agresif SEO davranışlarının sebep olduğu Google filtresidir. Sandbox’a giren bir site anahtar kelimelerinde aşırı derecede geriler veya tamamen sıralamadan çıkarılır. Sitelerde yapılan zararlı çalışmaların seviyesine göre Google, sıralama düşürme veya arama motorundan tamamen silme işini büyük bir zevkle yapar.

Sandbox’a giren bir site anahtar kelimelerinin tümünde, site url ve başlığında sıralama kaybeder. Sandbox filtresinde belirli kelimelerde değil, tüm anahtar kelimelerde gerileme yaşanır.

Sandbox’a Nasıl Düşülür ?

Sandbox’a girmek oldukça kolaydır. Aşırı derecede SEO yapmak, hatalı veya yanlış SEO uygulamaları sandbox sebebidir. Olması gerekenden daha fazla backlink alıyorsanız, yani spam derecesinde backlink sayısını arttırıyorsanız sandbox’a düşebilirsiniz. Kısaca Sanbox’a girme sebeplerini sıralarsak;

Sandbox’a Girme Sebepleri

  1. Aşırı SEO çalışmaları
  2. Hatalı veya yanlış SEO çalışmaları
  3. Aşırı backlink alımı
  4. Spam backlinkler
  5. Düzensiz ve istikrarsız SEO, backlink faaliyetleri
  6. Title ve meta descpription yapısında spam kullanımlar
  7. İllegal SEO (Black Hat SEO) çalışmaları
  8. Kopya içerik barındırma
  9. Bot, program vs. kullanımı
  10. Arama motoru sıralamalarını manipüle etmeye yönelik davranışlar

Sandbox’a nasıl girilir veya düşülür sorusuna yanıt olarak hazırladığımız sistede görebileceğiz nedenlerin hepsi olumsuz içeriklere sahiptir. Yani Sandbox kötü, etik olmayan veya hatalı SEO çalışmalarının bir sonucudur. Sitenizi sırf arama motorunda üst sırada olsun diye inşa eder, site başlığında, site açıklamasında ve site içeriğinde faydasız, gereksiz şeyler barındırır ziyaretçileri kandırırsanız, üstüne bir de önünüze gelen her backlinki alırsanız Sandbox’a hoşgeldin demiş olursunuz. Her zaman baba backlink kaliteli alımını destekliyor ve size de tavsiye ediyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Tanıtım Yazısıyla Google’da Sıralama Yükselmek

Sandbox cezası alan bir site için Google tarafından belirlenen profil şudur; bu site faydasız ve gereksiz. Sandbox’a giren bir site ziyaretçilerine faydalı olamıyor demektir. Yani ziyaretçiye değil de kendine faydalı olan sitelerin sonu genelde Sandbox’tur. Google’ın bu cezayı verdiği siteler arama motoru odaklı olarak faaliyetlerde bulunan sitelerdir.

Sandbox Nasıl Anlaşılır ?

Ufacık bir sıralama gerilemesinde site sahiplerinin aklına hemen aynı soru geliyor; Sandbox’a mı düştüm? Bir sitenin Sandbox’a mı girdiğini yoksa herhangi bir filtreye mi maruz kaldığını anlamak oldukça basittir.

Sandbox’ın en büyük belirtisi anahtar kelimelerin tümünde yaşanan sıralama kaybıdır. Oldukça fazla bir sıra kaybı veya tamamen sıralamadan çıkarılma söz konusuysa Sandbox’a düşmüş olma ihtimali yüksektir. Kesin olarak Sandbox’a girip girmediğinizi aşağıdaki iki yöntemle anlayabilirsiniz.

Tittle (site başlığı) ile Sandbox Sorgulama

Google’da aratıldığında 1. sırada olmayan site Sandbox’a düşmüştür. Site başlığınızı olduğu gibi kopyalayıp aratın. Ancak başlığınız belirli bir kelimeseyse, kısa veya yüksek rekabete sahip bir yapıdaysa birinci sırala olmayabilirsiniz. Örneğin ‘Kişisel Blog’ başlığına sahip bir sitenin sorgulama birinci sıraya gelmesi rekabet dolayısıyla oldukça güçtür. Eğer bu yöntem sizin için faydalı değilse diğer yöntemi deneyin.

URL ile Sandbox Sorgulama

Bu yöntem kesin sandbox sorgulama, öğrenme yöntemidir. Sitenizin urlsini Google’da aratın. Örneğin, www.bababacklink.com olarak Google sorgulaması yaptığımızda sitemiz birinci sırada değilse kesin olarak sandboxtur.

Sanbox’tan Nasıl Çıkılır ?

Sandbox Hakkında Her Şey
Sandbox Hakkında Her Şey

Girmesi kolay ancak çıkması zor olan bu Google cezasından kurtulmak sabır ister. Sandbox’tan çıkmak için bu cezaya neden olan durumun ortadan kaldırılması gerekir. Zaten mesele de neden Sandbox’a düşüldüğünü bulmaktır.

Sandbox’a giren bir sitenin profesyonel olarak incelenmesi gerekiyor. Asıl nedeni bulabilmek için sitede değişiklikler yapılarak dikkatle Google’în tepkisi gözlenir. Biran önce Sandbox’e neden olan durumu bulabilmek ve siteyi bu filtreden çıkarabilmek için kısa süre içerisinde birçok değişiklik yapmak ve sonuçları doğru analiz etmek oldukça zordur.

Site içerisinde yapılan düzenleme ve değişiklikler sonucu hata tespit edilemediyse Google’ın siteyi son ziyaretinden önce alınan bir yedeğin yüklenmesi tercih edilebilir. Bu kesin bir sonuç vermez. Çünkü eski yedeğiniz olmayabilir veya aldığınız yedek de sorunlu olabilir. Google Sandbox öncesi siteyi uyarır, yani direkt olarak Sandbox uygulanmaz. Uzun süredir büyük bir hata yapıyorsanız ve Google sizi önce Bomb filtresiyle uyardıysa bunu da hesaba katmak gerekir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  ALEXA YÜKSELTME YOLLARI

Sandbox’tan çıkmanın en kesin yolu siteye baştan SEO yapılmasıdır. Baştan aşağı sitenin tüm detayları tekrar elden geçirilir. Title, anahtar kelime, site açıklaması düzenlenir. Site içerikleri tek tek incelenir ve zararlı her şey siteden uzaklaştırılır. Geçmiş backlinkler tek tek incelenir. Site optimum SEO ile inşa edilir. Google bir zaman sonra sitenin zararlı olan davranıştan vazgeçtiğini ve gereken uyarıyı aldığını görecek ve size bir şans daha tanıyacaktır.

Sandbox’ neden olan durum ortadan kaldırıldıktan sonra Google’ın sizi yeniden sıralamaya dahil etme sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır;

Yeniden Değerlendirme İsteği Göndermek

Google’a sitenizi tekrar taraması ve filtreye neden olan durumu kaldırdığınızı söylemek için yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi Google Yeniden Değerlendirme İstekleri sayfasında açıklıyor. Sitenizin filtreye girme sebebi hakkında bir fikriniz yoksa ve sitenizi oldukça sağlıklı bir duruma getirdiğinizi düşünüyorsanız değerlendirme isteği gönderin.

Sitenizde yaptığınız değişiklik ve düzenlemelerden sonra Google’a gönderdiğiniz yeniden değerlendirme formu süreci hızlandıracaktır. Sandbox’tan çıkmak için indexlenme hızınızı arttırmanız gerekiyor. Bunun için site dışı SEO çalışmaları yapmalısınız. Ancak bunları doğru yöntemlerle, etik bir şekilde yapmanız gerekir.

Sandbox’a Girmemek için…

Sandbox’a girmek istemediğinizi biliyoruz. Bazı site sahipleri sırf üst sıralara yükselebilmek için etik olmayan, illegal SEO çalışmalarına başvurarak bu cezaya maruz kalırken bazı site sahipleri yeterli SEO bilgisine sahip olmadıklarından dolayı Sandbox’a düşmektedir. Etik olmayan davranışlara yönelerek neden bu cezayı aldığını bilen site sahiplerine diyecek sözümüz yok.

Sitelerinizi Google cezalarına maruz bırakmamak ve Sandbox’a düşürmemek için öncelikle SEO hakkında bilgi edinmeyi deneyin. Site içi SEO çalışmalarının doğru şekilde yapılması bu konuda çok önemlidir. Sandbox’a neden girilir sorusuna yanıt olarak verdiğimiz, yazımızın başlarında bulunan 10 maddelik listede bulunan davranışlardan uzak durun. Backlink alırken önünüze gelen her siteyi tercih etmeniz zamanla çöp backlinklere sahip olmanızı sağlayacaktır. Kaliteli backlink almaya özen gösterin. Backlinkleriniz internet üzerindeki referanslarınızdır. Sınırlı sayıda kaliteli referansa sahip olmak, fazla sayıda her siteden backlink almaktan çok daha etkilidir.

Kaliteli Backlink olarak site sahiplerini bilinçlendirmeye çalışıyor ve blogumuza yeni yayınlar ekliyoruz. Siz de blogumuzda sitenizi Google’da üst sıralara çıkarmak için daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız Google Cezaları ve Sebepleri başlıklı blog yayınımızda çok bilinen Google cezalarını açıkladık. Google’ın Türk sitelerine en sık uyguladığı cezalar ve bunların sebeplerini bir önceki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir önceki SEO içeriğimiz olan Google Cezaları ve Sebepleri başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir