En Son Yazılarımız
Home / SEO Blog / SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu tanıtım yazısı, bireysel veya kurumsal web siteler için ziyaretçi kazanmanın muhtemel olduğu platformlarda paylaşılan tanıtıcı içeriklerdir. ‘Makale’ olarak da adlandırılan ancak gerçek makale kurallarıyla benzerlik göstermeyen SEO uyumlu tanıtım yazıları internet ortamında referans yazılar olarak kullanılır. SEO uyumlu tanıtım yazılarının kullanılma amacı, kullanılma dozu ve kullanılma şekli oldukça önemlidir.

Bir web siteyi tanıtmak için çeşitli yollar vardır. Bunlardan şüphesiz olarak en etkili olanı tanıtım yazılarıdır. Peki doğru tanıtım yazısı nasıl yazılmalıdır? SEO uyumlu yani Google dostu yazılar ortaya çıkararak sitenize organik ziyaretçiler kazandırabilirsiniz. Ancak doğru olmayan teknikler uygular ve bunları ısrarla tekrarlarsanız sitenize manuel işlem uygulanmasına (yani spam) neden olabilirsiniz. Bu yazıda doğru SEO uyumlu tanıtım yazısı yazma tekniklerini sizlere ayrıntılı olarak anlattık. Öncelikle tanıtım yazılarının öneminden başlayalım.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazıları Neden Önemlidir?

Tanıtım yazılarını webmasterlar oldukça sık kullanırlar. Bu sebeple doğru yöntemlerle yazılmaları daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü hatalı yazıların devamlı olarak kullanılması demek, ısrarcı olarak Google gözünde agresif davrandığınızı gösterir. SEO çalışmalarının tanıtım tabanlı olduğunu da göz önüne alırsak aslında SEO uyumlu tanıtım yazısı yazmayı bilmek işin temelini oluşturuyor.

Özgün ve yaratıcı yazılar ortaya çıkarmak elbette herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ancak herhangi bir yerde sitenizi tanıtacaksanız, kaliteli içerik barındıran bir yazıya ihtiyacınız var demektir. Yönettiğiniz veya sahibi olduğunu siteyi en iyi siz tanıdığınız için en faydalı içeriği de siz üretebilirsiniz. Bu sebepten dolayı üşenmeden, bir başkasının kalemine güvenmeden her site sahibi tanıtım yazısı yazabilmelidir.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her şeyden önce tanıtım yazılarının kullanılma amacını kavramak gerekiyor. Sizin amacınız sitenizi bir şekilde tanıtarak kaliteli backlink almak olabilir. Ancak boş içerik üretmek Google için kabul edilemez davranışlardan biridir. Nerede tanıtım yazısı yayınlarsanız yayınlayın öncelikle bir içerik konusu belirlemeniz gerekiyor.

Bomboş bir şekilde, övücü cümlelerden oluşan birkaç paragrafın Google’la ifade ettiği şeyleri ölçebilmelisiniz. Google’ın kullanıcılarına faydalı içerik sunmak için çalıştığını göz önüne alın ve hazırladığınız tanıtım yazısının herhangi bir internet kullanıcısı için ne ifade ettiğini kendinize sorun. Alacağınız cevaba göre objektif olarak ne kadar faydalı bir tanıtım yapacağınızı ölçebilirsiniz.

Tanıtım yazısını yazmadan önce kendinize bir anahtar kelime belirleyin. Yazınızı bu kelimeyi baz alarak hazırlayın. Her tanıtım yazısının belirli bölümleri vardır. Yazı başlığı (tittle), yayın bağlantısı (URL), yazı içerik açıklaması (meta) ve ana içerik bölümleri mümkün olduğunda SEO uyumlu hale getirilmelidir.

Tanıtım yazınızda olması gereken teknik özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazılarında Olması Gereken Özellikler

SEO uyumlu tanıtım yazısı yazarken ne kadar kaliteli bir iş çıkardığınızı aşağıdaki kurallar çerçevesinde ölçebilirsiniz. Belirttiğimiz kurallara bakarsanız, tamamı yazıyı okuyan kişiye daha faydalı ve anlamlı içerik sunabilmek için oluşturulmuştur. Bunlar elbette kesinlikle tüm yazılarda bulunması gereken özellikler değildir. Ancak bazı maddeler içerik oluşturmanın temel kurallarını barındırır ve hepsi hayati öneme sahiptir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Web Sitelerde Doğru Etiket (Tag) Kullanımı

SEO uyumlu tanıtım yazısı üreterek sitenize ziyaretçi kazanmayı hedeflerseniz arama motorları tarafından kaliteniz fark edilmesini sağlayabilir ve yükselmek istediğiniz kelimelerde bunun etkisini hissedebilirsiniz. Tanıtım yazısı nasıl yazılır sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

YAZI BAŞLIĞI

Başlığınız hedef anahtar kelimenizi içermelidir. Anahtar kelimenizi kullanma sıklığınıza göre en başta, ortada veya sonra kullanabilirsiniz. Başlangıçta anahtar kelime ile başlayan başlıklar oluşturup, çalışmalarınızı iletlettikçe alternatif kullanımlara da yer verebilirsiniz. Başlığın olmazsa olmaz özelliği yaratıcı olmasıdır. Sadece anahtar kelimeden oluşan başlıklar günümüzde pek faydalı olmuyorlar. İçerik hakkında doğru bilgi veren ve diğer sitelerde benzer içerikli sayfaların başlığını taklit etmeyen bir yapı kullanın.

Örneğin SEO firması tanıtmak istiyorsanız;

‘X SEO Firması’ başlığı yerine ‘X SEO Firması Yılın En Başarılı Markası Seçildi’ veya ‘X SEO Firması Başarıya Doymuyor’ gibi Google için değerli başlıklar tercih edebilirsiniz.

YAYIN BAĞLANTISI (URL)

Yayın URL’i olabildiğince sade ve başlıkla uyumlu olmalıdır. Başlığınızda “ve, ama” gibi URL’de fazlalık yapacak kısımları temizleyebilirsiniz.

Örneğin başlığınız ‘SEO ve Backlink Arasındaki Rekabet’ iken bu yazının URL’i site.com/seo-backlink-arasindaki-rekabet olabilir.

META BÖLÜMÜ

Meta description (açıklama) kısmını özel olarak belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime ile başlayan ve anahtar kelimenin varyasyonlarını barındıran bir cümleyi anlamlı olacak şekilde, içeriği yansıtacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Örneğin şuan okumakta olduğunuz ‘SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?’ başlıklı yazımızın meta açıklaması şu şekildedir;

“SEO Uyumlu tanıtım yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenler, tanıtım yazılarının önemi ve nasıl kullanılacağına dair ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.”

Yazı etiketleri anahtar kelimeyi içermelidir. Etiket kullanımı oldukça detaylı bir konudur. Fazla ve gereksiz etiket kullanmaktan her zaman kaçının.

ANA İÇERİK

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?
 

İçerik Kelime Sayısı: İçeriğiniz en az 300 kelime olmalı diye bir kural belirlemişler. Ancak bunun tüm tanıtım yazılarında uygulanması da doğal görünmeyecektir. Bunu mantıkla kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Sitenize düzenli olarak tanıtım yazısı yazıp, yayınlattığınızı düşünün. Tüm yazıların net 300 kelime olması ne kadar doğallık taşır? 100 kelimeden oluşacak bir tanıtım yazısı faydalı bilgi içermek için Google gözünde yeterli değildir ancak 300 kelime civarı veya 300’den fazla kelime içeren tanıtım yazıları hazırlarsanız oldukça faydalı etkiler görebilirsiniz.

İçerik Başlık Yapıları: Heading Tag denilen H1, H2, H3, H4 etiket hiyerarşisini doğru kullanmanız çok önemlidir. Her yazıda bir adet H1 (anahtar kelimeyi içermeli), uygun oranda H2 (anahtar kelime türevleri içermelidir), uygun oranda H3 ve H4 (ihtiyaç duyuluyorsa kullanılmalı) bulunmalıdır. Yine şuan okuduğunuz konudan örnek verelim. Daha iyi anlaşılacaktır. Konumuzdaki heading tag hiyerarşisini şu şekilde oluşturduk;

H1:  SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?
H2: SEO Uyumlu Tanıtım Yazıları Neden Önemlidir?
H2: SEO Uyumlu Tanıtım Yazıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
H2: SEO Uyumlu Tanıtım Yazılarında Olması Gereken Özellikler
H3: Yazı Başlığı
H3: Yayın Bağlantısı (URL)
H3: Meta Bölümü
H3: Ana İçerik

Anahtar Kelime Kullanım Şekli: Bu kısım içeriğin kalitesini belirleyen kısımdır. En fazla 3 anahtar kelime kullanın. Bizim tavsiyemiz her tanıtım yazısının bir anahtar kelime üzerine yazılması. Birbiriyle alakasız anahtar kelimeler içeriğin asıl konusunun ne olduğunun anlaşılmasını güçleştirebilir. Mümkünse anahtar kelime ile başlayan bir yazı hazırlayın. İçeriğin ilk paragrafında (ilk 75 kelime gibi) mutlaka anahtar kelime bulundurun. İçeriğe orantılı olarak anahtar kelimeyi yayın. Bir paragrafta 5 adet anahtar kelime geçerken diğer paragraflarda hiç geçmiyorsa bu yazı kaliteli olma özelliğini kaybeder. Anahtar kelimeyi kalın harfle, italik veya altı çizili şekilde belirtin. Bunu tanıtım yazısında geçen tüm anahtar kelimelere uygulamayın. Belirli bir önem sırasına göre yazı içerisinde anahtar kelimeleri vurgulayın.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Sandbox Hakkında Her Şey

Anahtar kelimenizin türevlerine de mutlaka yer verin. Anahtar kelimenizi son paragrafla mutlaka geçirin. Son 100 kelime arasında anahtar kelimeyi geçirmeye özen gösterin. Ancak son cümleyi mutlaka anahtar kelimeyi geçirmesi gerekiyor diyerek boş yere oluşturmanın da bir manası olmadığını unutmayın. Ayrıca son paragrafta anahtar kelimeye link verme işinden uzak durun.

Anahtar Kelime Oranı: Anahtar kelime oranı rekabete göre değişmektedir. Yazınız 300 kelime veya 1000 kelime olsa dahi belli oranda bir anahtar kelime yoğunluğuna sahip olması gerekiyor ki Google içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlayabilsin. Bunu spam derecesine çıkarmamak önemlidir. Rekabete göre farklı oranlarada geçirebileceğiniz anahtar kelime için 3-4% yoğunluğu kabul edebiliriz.

Anahtar kelime yoğunluğunu 100 * (Tanıtım yazısında geçen net anahtar kelime sayısı / Tanıtım yazısındaki toplam kelime sayısı) hesabıyla öğrenebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT 1: SEO uyumlu tanıtım yazısının özgün cümlelerden oluşması şarttır. Kendiniz yazdığınız için özgünlüğünden şüphe etmiyor olabilirsiniz ancak sandığınız kadar özgün yazmamış olma ihtimaliniz vardır. Yazdığınız tanıtım yazısının bazı bölümlerini Google’da aratın. Benzer içerikleri Google sizin için bulacaktır. Çıkan sonuçlara göz atarak internetteki barınan diğer içeriklere ne kadar benzer bir tanıtım yazısı yazmış olduğunuzu anlayabilirsiniz. Buna göre yazınızın çeşitli bölümlerini değiştirmek sorunu çözecektir.

İçerik kalitesi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa ilgili yayınımıza göz atabilirsiniz.

  Site İçerikleriniz Ne Kadar Kaliteli?

ÖNEMLİ NOT 2: Yazdığınız herhangi bir tanıtım yazısını ikinci defa farklı bir platformda yayınlarsanız doğrudan kopya içerik sayılmaktadır. Kopya içeriklerin sitenize zarar vermesine izin vermeyin.

Verdiğimiz bilgilerin SEO uyumlu tanıtım yazısı yazmanın basit bir iş olmadığını göstermesini umuyoruz. Çeşitli platformlarda 1 lira karşılığında yazılan tanıtım yazılarında yukarıdaki bilgilerin yüzde kaçına dikkat edildiğini yalnızca bir kere düşünmenizi istiyorum. Kimse sitenize sizin kadar özenmeyecektir. Bu sebeple kendi SEO uyumlu tanıtım yazılarınızı yazmanızı tavsiye ediyoruz. Herhangi birine para ödemek zorunda değilsiniz. Zamanınız olmadığından dolayı kendinize bir editör arıyorsanız bunu profesyonel olarak yapan platformlara başvurabilirsiniz. Zengin içeriği olan, okuyucuya faydalı bilgiler sunan tanıtım yazılarının değeri inanın hiçbir şekilde paha biçilemez.

Google, kullanıcısına faydalı olmak adına devamlı şekilde kendini güncellemekte ve algoritmasını geliştirmektedir. Her an bir yenilikle bu zamana kadar yapılan, kullanılan yöntemlerin geçerliliği kaybolabilir. Ancak değişmeyecek tek şey var, faydalı olmak! Faydalı, yararlı, kaliteli veya adına her ne derseniz deyin; bilgi içeren yazıların değeri hiçbir zaman kaybolmayacaktır. Sitenizi tanıtırken bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

SEO uyumlu tanıtım yazısı kurallarını sizin için en açıklayıcı şekilde hazırlamaya çalıştık. Aklınıza takılan bir konu olduysa yorum olarak sorabilirsiniz.

Bir önceki SEO içeriğimiz olan Etkili Tanıtım Yazısı Yazma İpuçları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

About SEO

Check Also

Just how to Publish a Graphic Examination Paper

Sadly there’s no sure-fire way of creating a college entrance essay. There are a lot ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir