En Son Yazılarımız
Home / Web Tasarım / Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web sitesinin arama motorlarında ulaşılabilirliğini sağlayan, genel hatları ile kurumları ve kişileri, ürün ve hizmetleri tanıtmakta olan grafik ile metinlerin bir araya gelmekte olduğu kaliteli çalışmaya web tasarımı denmektedir. Web tasarımı nedir sorusunun kısa yanıtı ise, kişi ve kurumların dijital ortamda görünen yüzü olarak tanımlanmaktadır. Web tasarımı, internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği bir biçimde özel olarak hazırlanan bir tasarımdır ve HTML dilinde olması nedeniyle uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Web tasarımı yapmakta olan kişilere ise web tasarımcısı veya web master adı verilmektedir.

Web Tasarım Unsurları

Web tasarımı esnasında web sitesinin kalitesini belirlemekte olan önemli unsurlar bulunmaktadır ve ilk olarak görsel açıdan dikkati çeken unsurların yanı sıra güvenlik ile özgünlük gibi unsurlar da web sitesinin kalitesini etkilemekte olan unsurlardır. Web tasarımı, projelendirme, grafik tasarımı, CSS kodlama ya da HTML, CMS entegrasyonu ve test işlemlerinin ardından tamamlanmaktadır. Web tasarımı nedir sorusuna verilebilen yanıtlardan biri de kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme kanalı olduğudur ve bu nedenle web tasarımı esnasında uzman kişiler tarafından özgün bir tasarım yapılmasına ve web tasarım unsurlarının doğru uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Web tasarımında kullanılan görsel ve metinlerden oluşmakta olan içeriğin, ürün ve hizmet tanıtımında okuyucu bilgilendirici, merak uyandırıcı ve seo uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca içeriklerde kullanılan konu ile ilişkili anahtar kelimeler içeriyor olması da arama motorları optimizasyonu olan seo açısından önemlidir. Ayrıca web sayfanızın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek olan grafiklerin fotoğraf, simge ya da logoların kullanılması önemlidir. Web sayfasının tasarımında kullanılacak olan renklerinde kurumsal kimliği ya da marka imajını yansıtan renklerden seçilmesi gerekmektedir.

Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarımda öncelikle hedef önemlidir ve tasarımı yapılan web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarıma sahip olması, kullanıcı dostu olması, şirketi müşteriye en hızlı ve en doğru şekilde yönlendirmesi ve arama motorlarına uygun bir format ile kodlanması gerekmektedir. Web sitesinin görsel yönünü belirlemekte olan web tasarımının, web sitesinin çok fazla sayıda ziyaretçi çekeceği ve siteye erişim sağlayan ziyaretçilerinde sitede uzun sürede zaman geçireceği biçimde yapılması ile web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Müşteri odaklı hazırlanan bir web tasarım çalışması, dinamik, müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren, seo uyumlu, yönetilebilir, ziyaretçilere güven veren ve kurumsal kimliği doğru yansıtan bir formatta olmalıdır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Web Tasarım Firmaları

 

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Örnekleri başlıklı içeriğimiz Web Tasarım Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About editor

Check Also

Web Tasarım Firmaları

Günümüzde web tasarım giderek daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Kullanıcı dostu ve arama motorlarının istediği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir